مغز

تعداد سوال در این برچسب :‌ 18 سوال


زیر مجموعه‌ای از نورون‌های شبکیه چشم ارتباطی متفاوت از بقیه نورون‌های چشم دارد و پیام‌های جداگانه به مغز می‌فرستد.


تحقیقات جدید نشان داده‌ است که زیر مجموعه‌ای از نورون‌های شبکیه چشم سیگنال‌های مهاری به مغز می‌فرستند. پیش‌تر از این محققان بر این باور بودند که چشم تنها سیگنال‌های تحریکی به مغز می‌فرستد.


«این سیگنال‌های مهاری برای تنظیم ساعت خواب و جلوگیری از انقباض مردمک در نور کم کارکرد دارند که ربط مستقیم به چشم‌انداز مناسب و سازگاری عملکرد روزانه چشم دارد. ما فکر می‌کنیم که نتایج تحقیقات...

(مشاهده کامل پاسخ)

هنگامی‌که می‌خوابیم مغز مراحل مختلفی را پشت سر می‌گذارد. ابتدا در وضعیت نیمه هشیار قرار دارد سپس وارد مرحله خواب عمیق می‌شود، این مرحله بیشتر در ابتدای شب رخ می‌دهد. بعدازآن خواب وارد مرحله‌ای به نام REM می‌شود. در این مرحله چشم حرکات سریعی دارد و در همین حالت است که رؤیا می‌بینیم. عمیق‌ترین مرحله خواب، خواب غیر REM یا NREM نام دارد. در این مرحله خواب در عمیق‌ترین حالت است و حافظه بازسازی‌شده و ساماندهی داده‌هایی که وارد مغز شده‌اند صورت می‌گیرد.

نخستین بار در سال ۲۰۱۳ یک مطالعه روی موش‌های...

(مشاهده کامل پاسخ)


مغز تنها ۲% از وزن بدن را تشکیل می‌دهد، اما ۲۰% کل انرژی و اکسیژن بدن را مصرف می‌کند. 


وزن مغز شما ۳ پوند (1400 گرم) است که از این مقدار ۶۰ درصد چربی است. بنابراین مغز چاق‌ترین عضو بدن... (مشاهده کامل پاسخ)


ستاره دریایی تنها جانوری است که با وجود پرسلولی بودن و نیاز به مرکز عصبی کنترل اندام، اصلاً مغز ندارد.


(مشاهده کامل پاسخ)متخصصان بهداشت عمومی توصیه کرده‌اند برای جلوگیری از ابتلا به کروناویروس باید ماسک زد.


اما در اینترنت این شایعه مطرح شده که ماسک مانع از خون رسانی به مغز شده و ضمن تولید دی اکسید کربن پشت ماسک، مانع از رسیدن اکسیژن به مغز می‌شود.


 لازم به ذکر است جراحان ساعتها ماسک زده و جراحی می‌کنند؛ بدون اینکه به مغزشان آسیبی... (مشاهده کامل پاسخ)مغز یک مرد در حالت استراحت ۷۰% از فعالیتش کاسته می‌شود؛ اما زنان در همان حال ۹۰% فعالیت مغزی دارند!


زن یک رادار سیار است که مرتب اطلاعات را دریافت کرده و تجزیه تحلیل... (مشاهده کامل پاسخ)


بیشتر مواد معدنی مورد نیاز برای کارکرد درست مغز اینهاست: کلسیم، منیزیم، بور، آهن، پتاسیم، روی.

کلسیم و منیزیم برای عملکرد درست مغز نیازه. بور به تقویت هوشیاری ذهنی کمک میکنه. آهن به تولید انتقال دهنده‌های عصبی و DNA کمک میکنه. بدون منیزیم، ممکنه بیشتر مستعد سردرگمی، بی حالی و افسردگی باشیم. پتاسیم برای حفظ سطوح عادی انتقال دهنده‌های عصبی نیازه. طی دوران بارداری، روی به رشد مناسب مغز جنین کمک... (مشاهده کامل پاسخ)


1- نوشیدنی های شیرین

2- کربوهیدرات های تصفیه شده

3- غذاهای با چربی ترانس بالا

4- غذاهای فراوری شده

5- شیرین کننده آسپارتام

6- الکل

7- ماهی هایی با میزان جیوه... (مشاهده کامل پاسخ)

حمله ویروس کرونا به «مغز» ثابت شد !


گزارش‌هایی به دست آمده که ویروس کرونا می‌تواند باعث صدمه به جداره رگها شده و خون لخته و سکته مغزی ایجاد شود


البته این به معنای آن نیست که هرکس سکته مغزی می‌کند الزاما مبتلا به کرونا شده بلکه یکی از گرفتاری‌هایی که کرونا می‌تواند ایجاد کند همین موضوع است


ثابت شده است که یکی از قسمت های که مورد تهاجم ویروس کرونا قرار می‌گیرد مغز است؛ به شکلی که این ویروس می‌تواند داخل بافت مغز و عروق... (مشاهده کامل پاسخ)

بله 

چاقی، مغز بزرگسالان را 10 سال پیرتر می‌کند !


یک مطالعه جدید نشان داده است که افزایش شاخص توده بدنی و همچنین سایز کمر، باعث تسریع پیری مغز در بزرگسالان می‌شود و زوال عقل را افزایش دهد


اضافه وزن افراد را در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، بیماری عروق کرونر قلب، سکته مغزی، آرتروز، سرطان‌های کبد، کلیه، لوزالمعده، کیسه صفرا و همچنین اضطراب و افسردگی قرار... (مشاهده کامل پاسخ)